czwartek, 4 września 2014

Yellowstone, część druga - kolory

Pierwsza rzecz, na jaką zwróciłam uwagę po wjeździe do parku to zapach. Drażniący nozdrza odór siarki. Towarzyszy on każdej trasie prowadzącej w pobliżu gejzerów, gorących źródeł czy  błotnych sadzawek. Po pewnym czasie można się do niego przyzwyczaić, jednak w niektórych miejscach jest on tak intensywny, że aż przyprawia o ból głowy. Piszę o tym z jednego powodu. Kiedy będziecie oglądać zdjęcia pięknych widoków, cudownie kolorowej wody, czy wybuchających gejzerów jakie zamieszczę poniżej, pamiętajcie, że te wszystkie wspaniałości zostały okupione nieprzyjemnymi wyziewami z wnętrza ziemi.
Niezwykłe kolory są znakiem rozpoznawczym Yellowstone. Doceniali je już pierwsi traperzy, głowiąc się, czemu woda ma takie tęczowe zabarwienie? Zagadki nie rozwiązali, dopiero współcześni naukowcy dotarli do sedna sprawy. I co takiego odkryli? Otóż okazało się, że w tych gorących źródłach kryje się życie! Bakterie termofilne i algi to organizmy, którym nie straszna jest temperatura bliska wrzenia. Zabarwiają wodę na różne kolory, w zależności od aktywności źródła. Im wyższa temperatura, tym bakterie są jaśniejsze, żółte i białe. Im chłodniej, tym więcej pomarańczowych i brązowych alg. Z kolei w niektórych miejscach błękit nieba nakłada się na żółte odcienie i powstaje cudowny, szmaragdowy kolor. Nawet kamienie potrafią tutaj zaskoczyć. Dominują odcienie szarości, jednak co chwilę można się natknąć na przesycone minerałami skały, takie jak trawertyny przyjmujące kolor oślepiającej bieli , niebieskawo szare gejzeryty, pojawiają się nawet żółte głazy (znak, że występuje tu siarka) i czerwone zbocza (żelazo).


Piękne lazurowe sadzawki to specjalność Yellowstone.

Strumień przepełniony żelazem, stąd rdzawy kolor.

Grand Prismatic Spring.

Emerald Pool - Szmaragdowe jeziorko.

Typowy dla Yellowstone widok. "Typowy" brzmi zwyczajnie, ale aż nie można oderwać oczu.

Kraina jak ze snu.

Piękne kolory pochodzą od różnych mikroorganizmów przystosowanych do wysokich temperatur.

Kolory Yellowstone potrafią być olśniewające.

Widok na Norris Geyser Basin.

Mammoth Hot Springs i jego biały trawertyn.

Widok na górny taras Mammoth Hot Springs.
Widok na jeden z basenów termalnych.

Smocza jama.

Niszcząca siła Yellowstone. "Ugotowane" drzewa.

Jedno z gorących źródeł West Thumb Geyser Basin.

Kolory niektórych mikroorganizmów były niezwykłe.

Głębia przejrzystej wody, część I

Głębia przejrzystej wody, część II

Pole pełne gejzerów. Upper Geyser Basin.

Niektóre nacieki przypominały plamy oleju na wodzie.

Grand Geyser w trakcie wybuchu. Jest większy niż Old Faithful, ale wybucha mnie regularnie.

Old Faithful w całej okazałości.

2 komentarze:

  1. 46 years old Engineer I Nikolas Mapston, hailing from Cookshire enjoys watching movies like "Tale of Two Cities, A" and Orienteering. Took a trip to Three Parallel Rivers of Yunnan Protected Areas and drives a Mercedes-Benz 540K Special Roadster. oryginalna strona

    OdpowiedzUsuń
  2. Imponujące są te Mammoth Hot Springs. Trawertyn wygląda jak w Pamukkale.

    OdpowiedzUsuń