sobota, 30 stycznia 2016

Kobieta sama w podróży!

O kobiecym samotnym podróżowaniu krąży wiele mitów. Jedni się dziwią, pytają czy to bezpieczne, czy aby przypadkiem warto tak "ryzykować". Inni łapią się za głowę i z niedowierzaniem kręcą nosem, twierdząc, że podróżowanie w pojedynkę w ogóle nie ma sensu, bo jest mniej ciekawe niż wyjazd grupowy. Tym drugim mogę śmiało odpowiedzieć, że się mylą. Podróżowanie solo przynosi wiele satysfakcji, pozwala się sprawdzić i przetestować swoje zdolności komunikacji, rozwija duchowo, a przy okazji dostarcza mnóstwo wiedzy o świecie i sobie samym. Co się zaś tyczy obaw o bezpieczeństwo, to mimo wszystko mogą być one uzasadnione, zwłaszcza podczas podróży w mniej bezpieczne regiony świata. W tym poście znajdziecie dużo użytecznych wskazówek, które pozwolą Wam zmniejszyć ryzyko wpadnięcia w kłopoty i sprawią, że wyjazdy solo staną się czystą przyjemnością.

Jeśli planujecie samotne wyjazdy, warto wyrobić w sobie kilka nawyków. Jeszcze przed wyruszeniem w podróż zeskanujcie swoje dokumenty (paszport, prawo jazdy, dowód osobisty) i wyślijcie je sobie oraz rodzinie lub znajomym w formie e-maila. W przypadku ich zgubienia lub kradzieży będzie Wam o wiele łatwiej je odzyskać, a wcześniej wylegitymować się przed odpowiednimi urzędnikami. Wystarczy wtedy pokazać zapisanego na skrzynce maila lub poprosić znajomych o wysłanie skanów do ambasady czy konsulatu. Tych samych ludzi informujcie także o tym, gdzie aktualnie się znajdujecie, kiedy macie zamiar dotrzeć do kolejnego miejsca postojowego oraz gdzie będziecie nocować. W razie jakiegokolwiek nieoczekiwanego zdarzenia, odpowiednie osoby będą mogły wskazać miejsce Waszego ostatniego pobytu.

Niektórzy bagatelizują kobiecy szósty zmysł, ale Wy nie idźcie w ich ślady. Zawsze ufajcie swojemu instynktowi! Jeśli jakaś sytuacja lub ludzie wzbudzą Wasz niepokój i sprawią, że poczujecie się niekomfortowo, nie bójcie się tego okazać. Nie zawsze trzeba być miłym i uczynnym, czasami trzeba się wykazać asertywnością lub po prostu być niemiłym. Kiedy ktoś będzie zbyt napastliwy, dajcie mu o tym znać w jasny i bezpośredni sposób. W zwykłych sytuacjach natomiast starajcie się uśmiechać. Ludzie chętniej pomagają uśmiechniętym osobom, zdziwilibyście się do jakiego stopnia! Pozytywni ludzie budzą pozytywne uczucia.

Podczas podróżowania środkami transportu publicznego uważajcie na kieszonkowców. Nie noście wszystkich ważnych dokumentów i sprzętu w jednym miejscu, a już w szczególności nie wkładajcie niczego do tylnych kieszeni spodni, ani do bocznych kieszonek w plecaku czy torbie. Nie dajcie się zmylić niewinnemu wyglądowi czy płci, nawet kruche dziewczynki potrafią mieć lepkie palce. Jednak wystarczy zachować ostrożność i zdrowy rozsądek, by ominąć potencjalnie niebezpieczne sytuacje. Jeśli planujecie długą podróż autobusem w nieznane, zawsze warto podać swoje imię i cel podróży kierowcy. Dzięki temu zostaniecie zapamiętani, a przy okazji istnieje szansa, że nie przegapicie swojego przystanku, bo kierowca Was o nim powiadomi.


Kolejnym zabezpieczeniem podczas wyjazdów jest utrzymywanie dobrego kontaktu z obsługą hotelową. Są niezastąpionym źródłem wiedzy o mieście, w którym się zatrzymaliście. Dopytajcie o niebezpieczne dzielnice, gdzie lepiej się nie zapuszczać, gdzie jest drogo, gdzie najlepiej zjeść, itd. Otrzymacie informacje z pierwszej ręki, rzetelne i szczere. Jeśli hotel znajduje się w oddaleniu od dworca, z którego macie zamiar skorzystać, warto dowiedzieć się także o normalne ceny taksówek. Oszczędzi to Wam kontaktu z naciągaczami, a przy okazji nie zrujnuje finansów. Wiele z powyższych informacji znajdziecie również w internecie, skonfrontujcie je z tymi otrzymanymi od pracowników hotelu. Skoro już jest mowa o hotelach, to pamiętajcie, by zapisywać sobie ich nazwy oraz adresy. Podczas długich wyjazdów wymagających ciągłych zmian miejsca, bardzo łatwo można zapomnieć kolejne pojawiające się dane. 

Istnieje pewien sposób, który pozwala czuć się bezpiecznie podczas samotnych wypraw, a mianowicie: nie wyglądajcie na turystów. W bardzo odległych krajach może być to niemożliwe do osiągnięcia, jednak warto spróbować. Ubierajcie się tak jak lokalne społeczności i nie noście ze sobą toreb z logo znanych firm. Nie warto kusić losu. Warto natomiast sprawdzać mapy wewnątrz sklepów lub restauracji, a nie na ulicy. Nie będziecie wtedy wyglądać na zagubione.

Na sam koniec wspomnę jeszcze o pieniądzach. Noście ze sobą drobne lub banknoty o mniejszych nominałach. Grubszą gotówkę, jeśli taką posiadacie, schowajcie w bezpieczne, niewidoczne miejsce. Może to być cholewka buta czy stanik. Jeszcze przed wyjazdem ubezpieczcie swój sprzęt fotograficzny, laptopa lub cokolwiek wartościowego będziecie ze sobą zabierać. Zrobione zdjęcia zgrywajcie na dwa osobne dyski, np. pendrive'y. Zmniejszycie wtedy ryzyko straty całego materiału zebranego podczas wyjazdu.

Mam nadzieję, że wymienione wskazówki będą dla Was przydatne. Na zakończenie dodam, że do tej pory podczas moich podróży w różne zakątki świata, nie przytrafiło mi się nic, co zagrażałoby mojemu bezpieczeństwu. Wystarczy zachować zdrowy rozsądek.

4 komentarze:

 1. Wow! Jeszcze się nie odważyłam samemu gdzieś jechać. Ale jeśli to dobrze wiedzieć co i jak.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie ma się czego bać :) trzeba po prostu spróbować. A nuż Ci się to spodoba? :D

   Usuń
 2. Witam. Bardzo ciekawy artykuł. Serdecznie polecam również stronę z opiniami
  http://urokimilosne.wordpress.com gdzie znajdziecie najwyższej jakości opinie na temat magii miłosnej. Jeszcze raz gorąco pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 3. Swietna strona https://bibliotekadzisiaj.pl/ polecam bardzo tę witrynę o różnej tematyce.

  OdpowiedzUsuń