czwartek, 26 października 2017

Zmiana danych osobowych i paszportu a wiza do USA

Co zrobić, kiedy twój paszport traci ważność, ale wiza nadal pozostaje aktualna? Albo kiedy wyjdziesz za mąż i musisz zmienić dokumenty, a w starym paszporcie masz nadal obowiązującą wizę? 

Pierwsza kwestia dotyczy każdego, niezależnie od płci. Natomiast druga zazwyczaj dotyczy tylko kobiet, bo to one zmieniają nazwisko po ślubie. Zacznę zatem od opisania rozwiązania tej pierwszej, bardziej uniwersalnej sytuacji.

Zmiana paszportu a wiza do USA


Co zrobić, kiedy paszport traci ważność, ale wklejona do niego wiza nadal jest aktualna? Rozwiązanie tego problemu jest banalnie proste, jeśli nie zmieniłeś danych osobowych. Podczas odbierania nowego paszportu musisz koniecznie poprosić urzędnika o nieniszczenie strony z wizą. Przedziurkowane mogą być wszystkie strony, oprócz tej. W następną podróż do Stanów będziesz musiał zabrać zarówno stary jak i nowy paszport. 

Oczywiście możesz również złożyć wniosek o nową wizę do nowego paszportu, wszystko zależy od długości trwania wizy i twoich preferencji.

Zmiana nazwiska w paszporcie a wiza do USA


W starym paszporcie miałam wydaną na 10 lat wizę B2 do USA, nadal aktualną przez kolejne 7 lat. Po ślubie zmiana nazwiska wymagała wymiany wielu dokumentów, w tym i paszportu. Po zaledwie trzech latach od wystawienia wizy stanęłam przed niezbyt ciekawą wizją rozstania się z możliwością bezproblemowego czekania na okazyjne tanie loty do Stanów i ponownego odwiedzenia tego kraju. 

Po zasięgnięciu języka w ambasadzie okazało się, że istnieją dwie opcje wyjścia z tej sytuacji. Co należy zatem zrobić, kiedy masz nadal aktualną wizę, ale musisz zmienić dane osobowe w paszporcie po wzięciu ślubu? 

Opcja pierwsza


Według Departamentu Stanu najbardziej preferowaną opcją jest ponowne przejście procesu wizowego, czyli złożenie wniosku, uiszczenie opłat, rozmowa w konsulacie lub ambasadzie i otrzymanie nowej wizy do nowego paszportu ze zgadzającymi się tym razem danymi osobowymi. Takie informacje znajdziecie na oficjalnej stronie Departamentu Stanu. 

Niewątpliwym plusem nowej wizy w nowym paszporcie jest fakt, że oba dokumenty stracą ważność w tym samym czasie (jeśli wiza będzie dziesięcioletnia). Nie trzeba będzie wozić ze sobą dwóch paszportów po kolejnej wymianie dokumentów - po prostu trzeba będzie wyrobić sobie kolejną wizę do kolejnego paszportu.

Jak widać preferowana opcja wiąże się z kosztami (160 dolarów raz na dziesięć lat brzmi całkiem rozsądnie, ale co trzy lata, jak w moim przypadku, wydaje się być przesadą). Cóż, można przełknąć tę dolarową żabę, albo zdecydować się na...

Opcja druga


Opcja druga jest nieco bardziej uciążliwa, ale tańsza. Polega ona na tym, że należy zachować stary nieaktualny paszport z nienaruszoną stroną z wklejoną wizą, podobnie jak w przypadku zwykłej wymiany paszportu bez zmiany nazwiska. Wtedy trzeba koniecznie zabierać ze sobą w podróż obydwa paszporty: stary z wizą i nowy. Ale to nie wszystko.

Konieczne jest również potwierdzenie zawarcia związku małżeńskiego. Czyli oprócz dwóch paszportów musisz wozić ze sobą również akt ślubu przetłumaczony przez tłumacza przysięgłego (za co oczywiście również musisz zapłacić). Może to być uciążliwe, ale warto wiedzieć, że jest również taka opcja.

AKTUALIZACJA

Istnieje prostsza wersja opcji drugiej. Nie trzeba wozić ze sobą aktu ślubu przetłumaczonego przez tłumacza, wystarczy udać się do urzędu stanu cywilnego i poprosić o wydanie wielojęzycznego skróconego aktu ślubu (koszt 22 zł). Wtedy w podróż należy zabrać stary paszport z wizą, nowy paszport oraz właśnie wspomniany dokument.

Inne informacje dotyczące przygotowania się do podróży po Stanach, starania się o wizę (krok po kroku), wynajmu samochodu, etc. znajdziesz w tym wpisie.

25 komentarzy:

 1. Dobrze wiedzieć, ja najpierw jednak muszę w końcu nowy paszport wyrobić.

  OdpowiedzUsuń
 2. Dzięki za zebranie informacji. Mam nadzieję, że wykorzystam informacje zawarte w poście już wkrótce :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Strasznie to wszystko skomplikowane. Chciałbym kiedyś wybrać się do USA:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. No właśnie w sumie nie aż tak bardzo skomplikowane, jakby się mogło wydawać :)

   Usuń
 4. Nie mam jeszcze wizy, ale zastanawiamy się nad wyjazdem do USA a i jesteśmy już Narzeczeństwem, więc bardzo możliwe, że te informacje w niedalekiej przyszłości mi się przydadzą!:) Pozdrawiam serdecznie!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Gratulacje z okazji narzeczeństwa! :D I udanego wyjazdu do USA :D

   Usuń
 5. Zmiana nazwiska mi raczej nie grozi ( przynajmniej nie planuje zmiany męża;) ale informacja o ważności paszportu i wizy - bardzo cenna

  OdpowiedzUsuń
 6. Dzieki! Oto rada, niedziurkowac strony z wiza! Podejrzewam, ze to zadziała w przypadku wszystkich wiz? Mam bezterminowa wize rezydencka w Kolumbii, a paszport kończy mi się za 2 lata. Chyba szykuje mi się dożywotnie podróżowanie z 2 paszportami i z niedziurkowaną wiza w pierwszym ;)))

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wydaje mi się, że niedziurkowanie strony z wizą działa we wszystkich przypadkach, jeśli wiza jest imienna. Ale oczywiście pewności nie mam, więc trzeba by sprawdzać w oficjalnych źródłach, czyli ambasadach :)

   Usuń
 7. Mysle ze jesli mialabym te 160 dolarow to bym po prostu zaplacila chyba ze naprawdeb yloby cienko to sposob nr 2 :D

  OdpowiedzUsuń
 8. Byłamw USA dawno, dawno. Chciałabym pojechac znowu- z rodzina . Jednak te formalności mnie przrazają i odstraszają. Czekam, że jednak USA zniesie wizy

  OdpowiedzUsuń
 9. Mala uwaga: nie trzeba tlumaczyc aktu malzenstwa przetlumaczonego przez tlumacza przysieglego ( koszt ok 100-150 zl ?, zalezy od miasta) . Wystarczy zlozyc wniosek do USC o wydanie wielojezycznego skroconego aktu malzenstwa a to kosztuje 22 zl.
  Dla zainteresowanych druga opcja: wlasnie otrzymalam odpowiedz z the U.S. Customs and Border Protection: CBP Officer napisal: You can travel to the US with the old passport, a copy of the certificate of marriage, and the new passport.
  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dzięki za info! Czyli wystarczy jedna wizyta w USC i problem z głowy :D

   Usuń
  2. Iza, a kiedy się wybierasz? Czy długo czekałaś na odpowiedź z U.S. Customs and Border Protection?

   Usuń
  3. Właśnie otrzymałam odpowiedz (bardzo szybko) z U.S. Customs and Border Protection potwierdzajacą to samo co Iza otrzymała, czyli można podróżowac ze starym paszportem z wizą, nowym paszportem i aktem małżeństwa w języku angielskim.

   Usuń
  4. Jestem w takiej samej sytucaji: zmiana nazwiska, nowy paszport, wiza wciąż ważna, ale w starym paszporcie... Wylot za dwa tygodnie, bilet kupiony. I lekki stres, czy mnie na pewno wpuszczą...? Dziewczyny, czy któraś z Was przerobiła to w praktyce? Wjechała?

   Usuń
  5. Moja koleżanka w ten sposób bez problemu dostała się do Stanów. Dokładnie w zeszłą środę, więc to bardzo świeży przykład. Brała ze sobą stary i nowy paszport oraz wydany z urzędu odpis angielski skróconego aktu małżeństwa. W jej przypadku wiza była turystyczna B2.

   Usuń
  6. Dzięki za odpowiedź. Zatem wierzę, że i mnie się uda :)

   Usuń
  7. Napiszcie bo jestem ciekawa czy udalo sie wam z dwoma paszportami?

   Usuń
  8. Napiszcie bo jestem ciekawa czy udalo sie wam z dwoma paszportami?

   Usuń
  9. czyli już wtedy można rezerwować bilety na nowe nazwisko?

   Usuń
 10. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń
 11. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń